Ruszyła Lubelska Biblioteka Wirtualna

19 maja w Lublinie miała miejsce premiera Lubelskiej Biblioteki Wirtualnej  Jest to jeden z największych polskich projektów digitalizacyjnych, którego partnerem jest firma Aleph Polska. W projekcie wzięło udział siedem instytucji z Lublina i Zamościa. Wśród nich znalazły się biblioteki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Marie Curie-Skłodowskiej, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, a także Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie, Książnica Zamojska oraz Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013. Jednym z celów projektu było stworzenie platformy łączącej wyszukiwanie i dostęp do zbiorów cyfrowych bibliotek i instytucji kultury oraz poprawiającej widoczność zbiorów drukowanych w bibliotekach regionu.

Za tę część projektu odpowiada wyszukiwarka Primo firmy Ex Libris, która tworzy jeden punkt dostępu do zbiorów cyfrowych, elektronicznych oraz informacji o zbiorach fizycznych dostępnych w instytucjach partnerskich. Poza katalogiem centralnym każda z instytucji posiada indywidualny portal, przeznaczony dla swoich użytkowników.

W ramach wdrożenia systemy Primo i SFX zostały zintegrowane z używanymi u parterów systemami bibliotecznymi i systemami do zarządzania zbiorami cyfrowymi.

Więcej na temat projektu w mediach: